OPIEKA HOLISTYCZNA

Holistyczna, czyli obejmująca całego człowieka i jego otoczenie. Stworzenie właściwych warunków do tego, aby chory zmobilizował swoje siły i pokonał chorobę w głównej mierze zależy nie tylko od odporności fizycznej organizmu, ale często także od poziomu jego sił mentalnych. O równoważnym traktowaniu tych czynników, coraz częściej pamięta się w trakcie leczenia i rekonwalescencji przy chorobach onkologicznych i związanych z układem krążenia. Dla innych chorób, tylko w niewielu ośrodkach medycznych i opiekuńczych są odpowiednie kadry sprzyjające takiemu podejściu do pacjenta i choroby.

W wielu przypadkach, chory to nie zawsze osoba, która uległa chorobie, bo zdarzają się choroby na „własną prośbę”. Często sieć somatycznych powiązań ma znacznie większy wpływ na powstanie i przebieg choroby, niż czynniki zewnętrzne. Praca lub nauka w której uczestniczy życiu codziennym, relacje jakie tworzy z ludźmi i otoczenie czyli środowisko w którym przebywa, to często przyczyny nie tylko powstawania choroby, ale także jej nawrotów. Nawet jeśli na nie wszystkie możemy mieć bezpośredni wpływ, to w wielu przypadkach możemy ograniczyć ich oddziaływanie.

Tworząc właściwe warunki do sprawowania opieki, warto pokusić się o to, aby oprócz diagnozy lekarskiej dokonać także diagnozy o szerszym zakresie, pozwalającej na określenie potrzeb emocjonalnych, intelektualnych i duchowych. Zgodne z założeniami MEDYCYNY HOLISTYCZNEJ, rozpoznanie przyczyn powstawania choroby i określenie warunków i procesu leczenia, pozwoli choremu na szybszy powrót do zdrowia, ograniczy skutki choroby i zapobiegnie jej nawrotom.

Jednoczesna dbałość o ciało, umysł i ducha, to możliwość zaktywowania wszystkich sił natury do wyleczenia. Po określeniu właściwej procedury leczenia, w postaci listy leków i ich dawkowania, diety, higieny chorego, badań okresowych itd. dzisiaj określa się też warunki psychologiczne jakie mają temu procesowi towarzyszyć. Bardzo pomocną w wielu przypadkach jest powracająca do łask MEDYCYNA NATURALNA, która zakłada, że „najważniejsze to nie szkodzić”. Coraz lepiej wyedukowani fachowcy medyczni, korzystają równie chętnie z jej doświadczeń, jak i z nowości opracowywanych w laboratoriach koncernów farmaceutycznych, podejmując decyzje tylko w oparciu o dobro pacjenta.

Szczególnym czynnikiem wpływającym na wychodzenie z choroby, może być powrót pacjenta do domu rodzinnego, jeśli warunki tam czekające będą wspierać leczenie, a nie pogłębiać tę chorobę. Edukacja rodziny chorego w zakresie zapewnienia właściwych warunków do opieki często ogranicza się do ustalenia wymogów dotyczących higieny i diety. Na szczęście także i w tym temacie małymi krokami, doświadczenia z krajów wysoko rozwiniętych zaczynają być w Polsce wykorzystywanie do promowania takiego podejścia, dzięki któremu, do zespołów określających potrzeby pacjenta i warunki w jakich będzie przebywał podczas opieki, coraz częściej zaprasza się specjalistów pomagających rodzinie chorego w poszukiwaniu sposobów postępowania wobec chorego i tworzenia właściwego klimatu.

M. A. K.

Inne artykuły:

MEDYCYNA HOLISTYCZNA

MEDYCYNA NATURALNA

***

DOŁĄCZ DO NAS

Edukacja Talenty Inwestycje Terapie Opieka

 

***

Jedną z firm realizujących założenia ETITO jest:

ZESPOŁY OPIEKI I LECZNICTWA DOMOWEGO „Z ATENCJĄ” SP Z O.O.

STRONA GŁÓWNA